W imieniu organizatorów spotkanie otworzył Piotr Rychlewski z IBDiM witając licznie przybyłych gości (230 osób). Na początku spotkania przewodniczący wręczył nagrody najwierniejszym uczestnikom, którzy uczestniczyli w dziesięciu wcześniejszych spotkaniach.

Część merytoryczną seminarium rozpoczął Piotr Rychlewski, który wspólnie z Przemysławem Nowakiem przygotował referat dotyczący problemu bezpieczeństwa robót fundamentowych i przygotowania platform roboczych. W ostatnim czasie zdarzały się przypadki przewrócenia palownic, wynikające z nieprzygotowania podłoża do pracy tak ciężkich maszyn. Na szczęście nie były to do tej pory wydarzenia tragiczne i należy mieć nadzieję, że tak zostanie aż do momentu systemowego rozwiązania tego problemu.

Podczas seminarium wiele uwagi poświęcono palisadom i kotwom gruntowym. Prof. Kazimierz Gwizdała przedstawił aspekty projektowe, a Edward Marcinków – doświadczenia z własnych realizacji rozwiązań palisadowych. Bolesław Kłosiński zaprezentował wymagania dotyczące projektowania i odbioru kotew gruntowych oraz różnice występujące w kolejnych normach.

Odrębna część seminarium poświęcona była robotom prowadzonym w zbiornikach wodnych. Dariusz Sobala zaprezentował liczne przykłady fundamentów z pali drewnianych, stalowych i żelbetowych wykonywanych w jeziorach, rzekach i na otwartym morzu. Przemysław Pielach przedstawił budowę fundamentu mostu przez fiordy norweskie z użyciem zatapianych konstrukcji nazwanych kesonami.

Program seminarium uzupełniło przedstawienie doświadczeń w budowie fundamentów obiektów energetycznych oraz „Bukiet czarnych kwiatów” Krzysztofa Grzegorzewicza, którego nie mogło zabraknąć na naszym seminarium. Tym razem wystąpienie poświęcone było problemom z wodą gruntową.

Największą dyskusję uczestników wzbudził temat bezpieczeństwa robót fundamentowych. Debata dotyczyła miedzy innymi problemów projektowania takich platform. W podsumowaniu stwierdzono, że problem bezpieczeństwa pracy maszyn i wykonywania platform roboczych  wymaga pilnego uregulowania, a do czasu opracowania krajowych wytycznych można posługiwać się rozwiązaniami stosowanymi za granicą.

W anonimowej ankiecie uczestnicy ocenili seminarium na 4,91 w szkolnej skali ocen. Poza jednym wyjątkiem, wszyscy chcieliby uczestniczyć w kolejnej edycji seminarium. Za najciekawsze wystąpienia uznano te autorstwa Krzysztofa Grzegorzewicza, Dariusza Sobali i Przemysława Pielacha.