Proces niszczenia struktury skały jest bardzo złożony i zależy od wielu czynników. W szczególności są to fizyko-mechaniczne własności skał, typ i rodzaj narzędzia wiercącego, czynniki organizacyjno-techniczne, a także parametry technologii wiercenia, takie jak: nacisk osiowy, obroty, wydatek przepływu płuczki. Dobór odpowiedniej technologii ma ogromny wpływ na efektywność i ekonomikę wiercenia, a zastosowanie napędów o szerokim spektrum zastosowań stanowi kluczowy element w tym procesie.

Wiertarki roto-wibracyjne firmy EURODRILL to propozycja mająca zwiększyć efektywność procesu wiercenia.

Jakimi metodami można zwiercać skały?

 Zwiercanie skał narzędziami skrawającymi jest jedną z najpopularniejszych technologii wiercenia płytkich otworów w skałach miękkich i słabo zwięzłych, takich jak: glina, piaski czy margle.

Inną stosowaną metodą wiercenia jest zwiercanie skał świdrami gryzowymi. Istota pracy świdrów gryzowych polega na przemianie momentu obrotowego na udary i poślizgi zębów po dnie otworu.

Kolejną technologią wiercenia jest metoda obrotowo-udarowa, która łączy urabianie skały przy wykorzystaniu momentu obrotowego, przenoszonego przez przewód wiertniczy i udaru.

Zwiercanie skał może też być realizowane metodą udarową z wykorzystaniem wysokiej częstotliwości udarów. Idea wiercenia wibracyjnego oparta jest na dwóch podstawowych założeniach a mianowicie: upłynnieniu gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie narzędzia urabiającego, co ma miejsce w przypadku przewiercania gruntów i skał plastycznych oraz na wywołaniu, w krótkim czasie, olbrzymiej ilości  mikropęknięć w efekcie zastosowania wibracji wysokiej częstotliwości co ma miejsce w trakcie wiercenia w skałach twardych. 

Częstotliwość udarów zależna jest od zastosowanej prędkości obrotowej silników hydraulicznych. Z tego względu  wiercenia wibracyjne można podzielić na dwa zakresy. Pierwszy to wiercenia roto-wibracyjne, gdzie stosowany zakres częstotliwości wynosi 60-85Hz. Drugi to wiercenia „sonic”, gdzie częstotliwość udarów wynosi 90-130Hz.

Z technicznego punktu widzenia różnica między wierceniami roto – wibracyjnymi a metodą „sonic” polega na zastosowanych narzędziach. W metodzie roto-wibracyjnej znajdują zastosowanie narzędzia używane do wierceń udarowo-obrotowych. Natomiast w przypadku „sonic”, gdzie częstotliwości udarów są jeszcze większe, konieczne jest zastosowanie całkowicie nowych połączeń gwintowych rur płuczkowych oraz nowe konstrukcje świdrów i koronek.

Głowica roto-wibracyjna RHV 1500 niemieckiej firmy Eurodrill

Przykładem głowicy roto-wibracyjnej jest głowica RHV 1500 niemieckiej firmy Eurodrill. Jest to dwubiegowa wiertarka osiągająca nawet 15 000 Nm momentu obrotowego przy 31 obr/min. Siła odśrodkowa mechanizmu wibracyjnego wynosi 140 kN (14 ton). Większa głowica tej serii RHV 2400 jest w stanie uzyskać moment obrotowy rzędu 24 000 Nm.

 

 

Firma GEOD przygotowała promocję, w ramach której przez 4 tygodnie można bezpłatnie testować wiertarkę Eurodrill RHV 1500. Szczegóły na stronie firmy GEOD. 


 

Więcej informacji o firmie GEOD w innych wiadomościach i artykułach