• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Geoinżynieria: czterech laureatów nagrody TYTAN 2016

Nagrodami TYTAN uhonorowano długoletnią działalność w branży geoinżynieryjnej


Opublikowano: 10-11-2016 Źródło: Materiały własne

9 listopada 2016 r. w trakcie uroczystej gali podczas VI Konferencji "Geoiżynieria w budownictwie" wręczone zostały nagrody TYTAN 2016. Do kogo trafiły statuetki?


Geoinżynieria: czterech laureatów nagrody TYTAN 2016. Fot. Quality Studio Geoinżynieria: czterech laureatów nagrody TYTAN 2016. Fot. Quality Studio

Od wielu już lat Redakcja periodyku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” wraz ze znamienitym jury, którego grono tworzą przedstawiciele świata nauki, przyznaje nagrody TYTAN firmom, które szczególnie wyróżniają się w branży. Tym razem, z uwagi na ważne jubileusze (20- i 25-lecie) obchodzone w tym roku przez kilka czołowych spółek działających w obszarze geoinżynierii, wręczono aż cztery statuetki. W ten sposób został doceniony ich wieloletni wkład w rozwój polskiego rynku, wdrażanie nowych technologii, tworzenie innowacyjnych rozwiązań, realizację nawet najtrudniejszych zadań, szkolenie nowych kadr specjalistów oraz przecieranie szlaków i wytyczanie nowych dróg dla rozwoju tej branży w Polsce.

Uroczysta Gala, wręczenie nagród TYTAN 2016 (od lewej): dr hab. inż. Aleksander Urbański, prof. PK, Politechnika Krakowska; dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK, Politechnika Krakowska; dr inż. Irena Bagińska, Politechnika Wrocławska; Przemysław Nowak, Aarsleff Polska sp. z o.o.; prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Politechnika Krakowska; Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., dr Jerzy Świniański, Keller Polska sp. z o.o.; Piotr Tytz, Soletanche Polska sp. z o.o.; dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio Uroczysta Gala, wręczenie nagród TYTAN 2016 (od lewej): dr hab. inż. Aleksander Urbański, prof. PK, Politechnika Krakowska; dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK, Politechnika Krakowska; dr inż. Irena Bagińska, Politechnika Wrocławska; Przemysław Nowak, Aarsleff Polska sp. z o.o.; prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Politechnika Krakowska; Monika Socha-Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., dr Jerzy Świniański, Keller Polska sp. z o.o.; Piotr Tytz, Soletanche Polska sp. z o.o.; dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

 

Do kogo trafiły nagrody TYTAN 2016?

Nagrody TYTAN trafiły w ręce przedstawicieli takich firm, jak: Aarsleff sp. z o.o., Keller Polska sp. z o.o., PPI CHROBOK S.A. i Soletanche Polska sp. z o.o.

Wybrane realizacje laureatów nagrody TYTAN 2016

Podczas uroczystej gali przypomniano niektóre ważne realizacje nagrodzonych firm z ich bogatego portfolio. Zwrócono uwagę na wybrane zadania, zarówno z początków ich działalności, jak i te, które wykonano w ostatnim czasie.

Firma Aarsleff sp. z o.o. ponad dwadzieścia lat temu wdrożyła w Polsce technologię pali prefabrykowanych do posadowienia słupów trakcyjnych. Po dziś dzień jest ona podstawową technologią wykorzystywaną na kolei. Warto też wspomnieć realizację, w ramach której pogrążono 5200 szt. pali prefabrykowanych, których łączna długość sięga blisko 120 km. Miało to miejsce w ramach budowy nasypu drogi ekspresowej S5 koło Gniezna.

Drugi laureat tegorocznej nagrody TYTAN to Keller Polska sp. z o.o. Z początków działalności firmy w Polsce z pewnością należy wymienić fakt, że w 1998 r. jako jedyna podjęła się odtworzenia ściany wykopu po katastrofie budowlanej, do której doszło podczas budowy Europlexu w Warszawie. Innym, spośród licznych istotnych osiągnięć spółki, jest m.in. rozbudowa terminalu kontenerowego w Porcie Gdańsk. W ramach realizacji tej inwestycji wykonano pale CFA, mikropale kotwiące oraz kolumny betonowo-żwirowe.

Trzeci laureat tegorocznego TYTANA to PPI CHROBOK SA. Jedną z pierwszych realizacji tej firmy było wykonanie obudowy ściany wykopu do posadowienia rurociągu. Była to dla niej inwestycja przełomowa, nie tyle ze względu na charakter prowadzonych robót, ale na skalę projektu. Na potrzeby tej realizacji wbito łącznie około 1000 mb ścianek. Z kolei jednym z najnowszych dokonań spółki, które przejdzie do historii, jest wykonanie pierwszych w Polsce przewiertów w technologii Direct Pipe (której wyjątkowość polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania). Przewierty tego typu wykonano w ramach realizacji gazociągu przesyłowego relacji ZZU Czeszów–Wierzchowice.

Z kolei wśród najważniejszych inwestycji znajdujących się w portfolio czwartego laureata, czyli firmy Soletanche Polska sp. z o.o., znajduje się m.in. udział w budowie Centrum Handlowego Arkadia w Warszawie. W przypadku tej inwestycji wykonawca podjął się zaprojektowania i realizacji żelbetowych pali fundamentowych w technologii CFA. Na potrzeby inwestycji wykonano około 2300 szt. takich pali. Z listy dokonań spółki wymienić warto również inne spektakularne zadanie, jakim było wykonanie wanny szczelniej o głębokości ponad 20 m i powierzchni przekraczającej 14 000  m2 w ramach budowy gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Serdecznie gratulujemy laureatom nagrody i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.

Zobacz galerię projektów zrealizowanych przez laureatów Nagród TYTAN 2016 >>>

TYTANY 2015

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!