23 stycznia 2017 r. prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Tym samym Polska została zobowiązana do dostosowania głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności (głębokość tranzytowa na szlaku wynosi minimum 2,5 m). 

Działania na tej płaszczyźnie są częścią strategii UE, zgodnie z którą do 2030 r. 30 proc. drogowego transportu towarów na odległościach dłuższych niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, np. transport wodny lub kolej. Natomiast do 2050 r. ma tak działać ponad 50 proc. tego typu transportu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Unijny transport wodny wg AGN

Wodna sieć transportu wodnego na terenie UE, która ujęta została w AGN jest podzielona na dziewięć ciągów łączących 37 krajów europejskich. Ich łączna długość wynosi 27 tys. km. Wśród tych, które przebiegają przez terytorium Polski, wymienić należy drogę wodną E30 (przebiega Odrzańską Drogą Wodną i łączy Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie), drogę wodną E40 (łączy Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie) oraz drogę wodną E70, która stanowi połączenie Odry z Zalewem Wiślanym i fragment szlaku komunikacyjnego wschód-zachód z Kłajpedy do Rotterdamu.

W AGN wskazanych zostało również dwanaście portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu, które położone są w Polsce. Są to porty w Świnoujściu, Szczecinie, Kostrzynie, Wrocławiu, Koźle, Gliwicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie oraz Elblągu.