Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m – podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów odbywającym się 21 lutego 2017 r.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jej całkowity koszt to około 1,38 mld zł. 85% tej kwoty będzie pochodzić z funduszy unijnych, a 15% stanowić będzie wkład z budżetu państwa.

Zgodnie z zapowiedziami inwestycja ma zostać sfinalizowana do 2022 r. 

Jakie proceduralne ułatwienia? 

Projekt ustawy zawiera regulacje proceduralne, które ułatwią budowę lub przebudowę toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m. Etap proceduralny będzie krótszy o około sześciu miesięcy, co przyczyni się do efektywniejszego wydatkowania środków publicznych. Przede wszystkim uproszczono procedurę środowiskową w zakresie potwierdzania jej zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – czytamy w komunikacie. 

Dodatkowo w dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów, zaproponowano, aby inwestor odpowiedzialny za realizację inwestycji był zwolniony z obowiązku przedstawiania wypisów i wyrysów z planu zagospodarowania przestrzennego przy składaniu wniosku o wydanie opinii w zakresie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i obszar Natura 2000, a także przy występowaniu z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Przewidziane zostały również przepisy, które ułatwią zajęcie gruntów pod inwestycje. Chodzi o nieruchomości, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe.

Dokument określa także ścieżkę proceduralną w sytuacji wyłączenia z zarządu Lasów Państwowych gruntów, które – zgodnie z projektem budowlanym – będą wykorzystywane pod inwestycję.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.